EATON V57M23T09 General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, Dt-3, Three-Phase, Pv: 575V | BH7XEP
EATON V57M23T09 General-Purpose Transformer, Dt-3, 3-Phase, PV 575V, SV 230 Delta, 9 KVA, Al Windings
Item: BH7XEPModel: V57M23T09
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Coil Material Aluminum
Design DT-3
Frame 912B
Frequency Rating 60 Hz
Height 30"
Kvar Rating 9 kVA
Length 16 1/2"
Primary Voltage 575V
Secondary Voltage 230V
Tap Size 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN
Temperature Rating 150°C
Type Dry Type Distribution Transformer
Weathershield WS38
Width 23"