EATON T10P60S07 Dry Type Distribution Ventilated Transformer Ds-3 Single-Phase 120 X 240V 1 At +5% Fcan 2 | BH7PTB
EATON T10P60S07 Ventilated Transformer, Ds-3, 1-Phase, 120 X 240V 600V, 7.5 KVA, Aluminum Windings, 60 Hz
Item: BH7PTBModel: T10P60S07
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Product Specifications:
Item Transformer
Coil Material Aluminum
Design DS-3
Frame 815
Frequency Rating 60 Hz
Height 0.001"
Kvar Rating 7.5 kVA
Length 0.001"
Primary Voltage 120V, 240V
Secondary Voltage 600V
Tap Size 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN
Temperature Rating 150°C
Type Dry Type Distribution Ventilated Transformer
Weathershield WS15
Width 0.001"