EATON V48M28B1516 General Purpose Ventilated Transformer, 3-Phase, Pv 480V Delta, Sv 208Y/120, 15 Kva
Item: BH7VXZModel: V48M28B1516
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Coil Material Aluminum
Frame FR939
Frequency Rating 60 Hz
Height 28"
Insulation 220 AAC
Kvar Rating 15 kVA
Length 17 3/4"
Material Aluminum
Mounting Type Floor, Wall, Upright Only
Nema Enclosure Rating NEMA 2
Notes 10 CFR Part 431 (2016) Efficient
Primary Voltage 480V
Secondary Voltage 208Y/120V
Sound Level NEMA ST-20
Tap Size 2 at +2.5%, 4 at -2.5%
Temperature Rating 80°C