EATON T60M11E25CUEE General Purpose Ventilated Transformer, Ds-3, Pv 600V | BH7REC
EATON T60M11E25CUEE General Purpose Ventilated Transformer, Primary 600V, Secondary 120/240V, 25 Kva, Copper
Item: BH7RECModel: T60M11E25CUEE
In Stock
Get it by Monday, May 25
Coil Material Copper
Frequency Rating 60 Hz
Height 0.001"
Length 0.001"
Notes NEMA TP-1 Efficient
Primary Voltage 600V
Secondary Voltage 120/240V
Tap Size 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN
Temperature Rating 150°C
Type Dry Type Distribution Transformer
Volt Ampere Rating 25 kVA
Width 0.001"