EATON SL7-CB-100 Mounting Base, Black, SL7 Tower Lights, Polycarbonate, 2 1/8 Inch Lg
Item: BH6VPUModel: SL7-CB-100Cross Ref: 20PZ84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Base Module
Color Black Tube
Compatible With Series Series SL7
Connection Type Spring Loaded Terminal
For Use With Used With Sl7-L, Sl7-Bl, Sl7-Fl, Sl7-Ap
Height 3"
Housing Color Black
Housing Material Polycarbonate
Includes Plastic Feet
Ip Rating IP66
Material Aluminum Tube Plastic Foot
Mounting Location Pole Mount, Threaded Mount
Mounting Mechanism Bracket
Mounting Type Horizontal
Nema Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum -22°F
Operating Voltage 110/120/230/240V AC/24V AC/DC
Overall Diameter 2 3/4"
Overall Height 3 1/2"
Overall Width 3"
Product Type Tower Light Base
Quantity 1
Series Sl7
Terminals Spring Loaded
Tube Length 100 mm
Type 70 mm