EATON QCHW3100HT Quicklag Type Qchw Industrial Thermal-Magnetic, Industrial Circuit Breaker | BH6NLY
EATON QCHW3100HT Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qchw, 100 A, 22 Kaic, 3-Pole, 240 V
Item: BH6NLYModel: QCHW3100HT
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Type QCHW
Connection Cable-in/cable-out
Features Ring Or Spade Lug Terminals
Height 3"
Interrupt Rating 22 kAIC
Length 3"
Number Of Poles 3
Terminals Ring Or Spade Lug
Trip Type Thermal-magnetic
Type Industrial Circuit Breaker
Voltage 240V
Width 3"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.54
Ship height (cm)7.62
Ship length (cm)7.62
Ship width (cm)7.62
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelNumber Of PolesCircuit Breaker TypeTypeVoltagePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.