EATON QA2533B4807 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 2No-2Nc | BH6LXN
EATON QA2533B4807 Bolted Pressure Switch, 2500A, 2No-2Nc, Bottom Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LXNModel: QA2533B4807
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Switch
Amps 2500A
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Fusible
Length 14 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 28"
Protection Fusible
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V