EATON QA2033T480KAR Pringle Bolted Pressure Switch, Bfd With Three Normally Off Lights | BH6LXH
EATON QA2033T480KAR Bolted Pressure Switch, 2000A, Top Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LXHModel: QA2033T480KAR
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pressure Switch
Amps 2000A
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 13 1/2"
Max. Voltage 480V
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features BFD With Three Normally Off Lights (Trips Switch), Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V