EATON QA1633B480K76 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 1600A, 2No-2Nc, Bottom | BH6LUZ
EATON QA1633B480K76 Bolted Pressure Switch, 1600A, 2No-2Nc, Bottom Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LUZModel: QA1633B480K76
Item Pressure Switch
Amps 1600A
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 13 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features With Handle Suitable To Meet 6'6" Requirements
Switch Type Manually Operated Contact Switch
System Voltage 480V
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Used With QA
Voltage 480V