EATON PSG480F24RM Psg Power Supply, Aluminum, 400-500 Vac, 47-63 Hz, Finger-Safe Terminals, 24 Vdc Output | BH6KBE 31HL57
EATON PSG480F24RM DC Power Supply, 400-500 VAC Input, 24 VDC Output, 960 W, <1 A
Item: BH6KBEModel: PSG480F24RMCross Ref: 31HL57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Power Supply
Current - Inrush 120A
Current - Output 20A
Current - Peak 30A
Enclosure Material Aluminum
Frequency Rating 47-63 Hz
Height 7"
Hold Up Time - Minimum 22 ms
Housing Material Aluminum
Input Frequency - Maximuim 63 Hz
Input Frequency - Minimum 47 Hz
Input Voltage 400-500V AC
Ip Rating IP20
Length 7"
Max. Operating Temp. 80°C
Mean Time Between Failures (mtbf) 300000 hrs.
Min. Operating Temp. -25°C
Mounting DIN Rail
Nema Enclosure Rating 1
Operating Temperature - Maximum 176°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Output Noise - Maximum 50 mV
Output Power 960 W
Output Power - Rated 960 W
Output Voltage 24V
Output Voltage - Maximum 28V DC
Output Voltage - Minimum 24V DC
Output Voltage - Nominal 24V DC
Overall Depth 7"
Overall Height 7"
Overall Width 6"
Phase 3
Power Supply Style Switching
Product Name Eaton PSG general purpose power supply
Series PSG Series
Special Features Finger Safe, Overvoltage Protection
Status Indicator LED, DC Ok Signal
Terminals Finger safe
Width 6"
Wire Size - Maximum 8 AWG
Wire Size - Minimum 18 AWG