EATON NGS3800T35WP19 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 250A Trip Rating, 3-Pole, 800A, 480 Vac
Get it by Thursday, May 21
€32,428.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 800A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use |
| Number Of Poles | 3 |
| Rated Permanent Current | 150A |
| Rating Plug | 400/500/600/800A |
| Rating Plug Type | Interchangeable |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Electronic LSG |
| Voltage | 480V AC |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 772452760 Ball Valve, Size 1 Inch, Full Port, Bronze, Latch Lever, Round
- CASH VALVE GT11317394 Solenoid Valve, For Type Sul1600
- VIKAN 29626 Handle, Ultra Hygiene, 59 Inch Length, Yellow
- VERMONT GAGE 112308750 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 8.75 mm Size
- OSG 20552503 Corner Radius End Mill, Exo, 5 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia., Straight
- SPEARS VALVES YS3BS8-010CSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, FKM, SS, 8 Mesh, 1 Size, CPVC
- COXREELS 15353
- OSBORN 9808036512
Explore More
- KEYSHAFT
- Flowmeters
- Cable Pullers
- Center Punches
- Noise Control Accessories
- Strip Chart Temperature Recorders
- DESTACO 8007 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CONDOR Clarino/PVC Mechanics Gloves
- RUD CHAIN VABH-W VIP Excavator Hooks
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- APOLLO VALVES Strainers
- SPEARS VALVES PVC Drain Waste Vent P500 Double Fixture Fittings, All Hub
- HUMBOLDT Replacement Points & Blades, Power Mechanical Earth Drills
- RACO Liquidtight 90 Degree Connectors, Strain Relief
- SEALMASTER Backside Shields For Four-Bolt Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGS3800T35WP19 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 250A Trip Rating, 3-Pole, 800A, 480 Vac
€32,428.80 /unit


