EATON NG3100038 C Electronic Eg Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Digitrip 310 Rms | BH6AUW
EATON NG3100038 Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, 1600-5000A, 3-Pole, 1000A, 600 Vac, 60 Hz
Item: BH6AUWModel: NG3100038
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 1000A
Class Engine Generator
Frame N
Frequency Rating 60 Hz
Functions Reverse
Generator Rating 361 KVA/289 kW at 240 V AC, 722 KVA/578 kW at 480 V AC, 903 KVA/722 kW at 600 V AC
Height 16 1/2"
Interrupt Rating 14 kAIC at 480V AC
Length 6"
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSI With Maintenance Mode
Voltage 600V AC
Width 9"