EATON N48M28B3016 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 30 KVA, 3-Phase, 480 DeltaV, 208Y/120 VAC
€9,042.74 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 43" |
| Insulation | 220 AAC |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Length | 24" |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 480V |
| Secondary Voltage | 208Y/120V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 2 At +2.5%, 4 At -2.5% |
| Temp. Rise | 80°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 120/208-480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS58 |
| Width | 30 1/2" |
| Wiring Connection | 283B |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- REGAL 078017MS Thread Forming Tap, M12 x 1.75 Size, D6 Limit, Plug with TiCN
- SHIMPO SG-300 Rubber Strobe Guard
- ANVIL 0338082050 1/2 X 3/8 Xxh Thread Both Ends Swage Nipple
- SGS PRO 13728 Carbide Bur Tree 1/4 Inch Shank 1/8 Inch
- KIPP K0646.2531110X25 Cam Handle Internal Threads 4-21/64 Inch x 22mm
- JOMAR VALVE 113-523PG T-412G T-handle Lead Free Ball Valve, 2 Piece, Crimp Pex Connection, 400 WOG
- VERMONT GAGE 912422970 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 22.97 mm Size
- APPROVED VENDOR 19F842 Cg Almond 2 x 96 Inch Adhesive Mounting Strip
Explore More
- KEYSHAFT
- Solid Spade Drill Bits
- Epoxy Applicator Accessories
- Winch Accessories
- Motorized Dampers Accessories
- Duty Belts and Harnesses
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- CHICAGO PNEUMATIC CP75 Series Angle Grinders
- WINLAND ELECTRONICS Temperature Alarms
- ACORN Flo-cloz(r) Cartridge
- ALEMITE Oil Mist Generator, 115 V
- NORTON ABRASIVES End Brushes
- SQUARE D LIL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N48M28B3016 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 30 KVA, 3-Phase, 480 DeltaV, 208Y/120 VAC
€9,042.74 /unit


