EATON N48D28B3316CU Nonlinear Ventilated Transformer, 3-Phase, PV 480V, SV 208Y/120V, 300 KVA, Copper Coil
€60,682.17 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Copper |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 59" |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Length | 38" |
| Mounting | Floor |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 480V |
| Secondary Voltage | 208Y/120V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +/ -2 At 2.5% |
| Temp. Rise | 80°C |
| Width | 48 1/2" |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- ELDON JAMES LMRLN-4PP-V Male Lock and Nut Assembly, 1/4 Inch Inside Dia., Polypropylene, Violet
- TB WOODS L05015MM L-Jaw Hub, Sinter Carbon Steel, L050 Size, 15mm Bore Dia., 18000 rpm
- APPLETON ELECTRIC VPWB1075UP Hazardous Lighting Fixture, 100W
- BOSTON GEAR X640A-7A-33 Speed Reducer Shaft
- REGAL 007039AS53 Hand Tap, #10-32 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- GRAINGER BULK-CS-GCE-48 CE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 12 Inch Nominal Size, 3/4 Inch Thick, Brown
- TRITAN 50BTL32 Bushed Roller Chain Sprocket
- MASTERDRIVES 3/5VX1500 Supreme Narrow Banded Belt, 5V Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Flare Nut Wrench Sets
- Combustion Analyzer Accessories
- Pesticide Cabinets
- Powered Belt Conveyors
- Deburring Blades
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- MECHANIX Hook And Loop General Utility Mechanics Gloves
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- ELMA ULTRASONICS Stainless Steel Baskets
- SHRINK KON Locktite Ground Bus Taps
- EATON Moeller Series STN Control Transformers
- VOLLRATH Frame Assemblies
- ACME ELECTRIC Sheaves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N48D28B3316CU Nonlinear Ventilated Transformer, 3-Phase, PV 480V, SV 208Y/120V, 300 KVA, Copper Coil
€60,682.17 /unit


