EATON N28M28T3016 Nonlinear Ventilated Transformer, Aluminum Coil, 30 KVA, 3-Phase, 208Y/120V, 208Y/120 VAC
€7,795.48 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 36.77" |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Length | 21.13" |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 208/120V |
| Secondary Voltage | 208Y/120V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 2 At +2.5%, 4 At -2.5% |
| Temp. Rise | 150°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 208V/120-208/120V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS58 |
| Width | 24.86" |
| Wiring Connection | 883A |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- SPEC WWMG09145073 Disc Spring, Metric, Split Wave Springs, High Carbon Steel, 0.81 mm Thick, Plain
- BISHOP-WISECARVER W4XXL Guide Wheel, Size 4XL, Carbon Steel, Sealed
- EATON 53-1170-4 Top Position Square Button, UP Legend, Black
- MACROMATIC THS-1414D-36 Time Delay Relay, 1A Normally Open
- LIFT-ALL 12T210X3 Wire Mesh Sling, 3 Ft Sling Length, 14400 Lb Vertical Hitch Capacity
- APPROVED VENDOR M55000.060.0045 Hex Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, SS, 45 mm Lg., 4 mm Head Ht.
- SPEARS VALVES 850-007 Plug, MPT, Schedule 80, 3/4 Inch Size, PVC
- NIBCO CA15550 4518-3-4 Flush Thread Reducer Bushing, MPT x FPT, 1 1/2 x 1 Inch Size, PVC, Dark Grey
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct Pressure Switches
- Tool Blanks
- Gear Racks
- Pool Light Junction Boxes
- Hydraulic High Pressure Filters
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Lime
- VIEGA PROPRESS Male XL-C Adapter, Copper, Press x MNPT
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 6 mm Size
- HEIL QUAKER Motor Assemblies
- GENERAL ELECTRIC THFK Series Molded Case Circuit Breakers, 3 Poles
- VOLLRATH Optio Stock Pots With Low Domed Cover
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N28M28T3016 Nonlinear Ventilated Transformer, Aluminum Coil, 30 KVA, 3-Phase, 208Y/120V, 208Y/120 VAC
€7,795.48 /unit


