EATON N24M62T4516 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 45 KVA, 3-Phase, 240 DeltaV, 460Y/254 VAC
€7,716.77 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 43" |
| Insulation | 220 AAC |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Length | 24" |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 240V |
| Secondary Voltage | 460Y/254V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 2 At +2.5%, 4 At -2.5% |
| Temp. Rise | 150°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 240-460/254V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 30 1/2" |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 439-250BC Reducer Bushing, MPT x FPT, Schedule 40, 2 x 1-1/4 Size, PVC
- MORSE CUTTING TOOLS CTS125 Hole Cutter, 13/16 Inch Saw Dia, 8 Teeth, 1/8 Inch Max. Cutting Dp, General Purpose
- VESTIL EHLTP-4864-1-60-D2 Steel Portable Lift Table, 12 Volt, DC Power, 48 x 64 Inch, 1000 lb Capacity, Blue
- LITTLE GIANT NBB-3048-10P Vibration Reduction Platform Truck
- GRAINGER 21160_12_36 Aluminum Plate, 36 Inch Overall Length, Heat Treatable
- WESTWARD CCT1060-156 Alloy Steel Plug Tap, M18x1-1/2, Plug Tap
- MITUTOYO 264-626 Wireless Transmitter, Bluetooth Transmission Protocol, 02AZF310, 32 ft Co mm Range
- PARKER 14A03B18F3GF
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Hole Saw Accessories
- Drain Covers and Seals
- Eyewear Retainers
- Hearing Protection Accessories
- CONDOR Cowhide Leather Green/Gray Palm Gloves
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- RIDGID K9 204 Flexshaft Chain Knockers
- BALDOR MOTOR Direct Drive Fan Motors, Single And Three Phase, TEAO
- SQUARE D Circuit Breakers
- ENERPAC STB Series Pipe Bender Sets
- TOUGH GUY Galvanized Steel Tubs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N24M62T4516 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 45 KVA, 3-Phase, 240 DeltaV, 460Y/254 VAC
€7,716.77 /unit


