EATON MPS3800KL Molded Case Switch, Mp-Frame, 3-Pole, 800A, 600 Vac, 65 Kaic, Line And Load
Item: BH4YXBModel: MPS3800KL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 800A
Circuit Breaker Frame Type Molded Case Switch
Circuit Breaker Type Mps
Class Definite Purpose
Frame MP
Interrupt Rating 65 kAIC
Length 18 3/5"
Number Of Poles 3
Product Height 8.3"
Product Name Eaton Definite Purpose Molded Case Switch
Product Width 11.1"
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC
Shipping Info:
Ship weight (kg) 11.79
Ship height (cm)21.08
Ship length (cm)47.24
Ship width (cm)28.19
Country of OriginUS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.