EATON MPLGF2030 Breaker With Plate, 125/250 VAC, 30A, 2P
Get it by Wednesday, May 27
€870.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Power Pedestal Breaker |
| Amps Rating | 30A |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 6" |
| Notes | Breaker Amperage Must Equal Receptacle Amperage |
| Number Of Poles | 2 |
| Special Features | GFI |
| Type | Breaker |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Width | 3 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
Explore Products
- SOLBERG CT-897-126C Bucket Filter, 1.25 Inch Size
- KELCH 590.0011.384 Collet Chuck, Projection 85 mm
- CLEVELAND C11414 Jobber Length Drill Bit, #14 Drill Bit Size, 2-3/16 Inch Flute Length
- STEEL CITY FP 404 Flange Plate, Malleable Iron-Zinc Plated, For Use With Rigid/Imc Conduit
- AMETEK LAMB 20-8200 Drive Pulley
- ALLEGRO SAFETY 9804-03 Flow Meter, 0-20 LPM
- HOFFMAN CDSC24268SS 12755 Wallmount Disconnect Enclosure, 3 Point Latch, 24 x 26 x 8 Inch Size, 304 SS
- KIPP K0123.92061 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M6 Thread Size, 15/32 Inch Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Current Sensor Relays
- Tire Chucks and Inflators
- Reflective Clothing Tape
- Split Rivets
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- ANSELL 87-155 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- REGAL Bottom Hand Taps, HSS, TiALN
- EUCHNER Leads
- KLEIN TOOLS Midget Diagonal-Cutting Pliers
- DUPONT Hooded Chemical Resistant Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON MPLGF2030 Breaker With Plate, 125/250 VAC, 30A, 2P
€870.22 /unit



