EATON MPL4100R12W Pin And Sleeve Receptacle, 120/240 VAC, 100A, Red
Get it by Monday, May 25
€1,448.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pin And Sleeve |
| Amps Rating | 100A |
| Color | Red |
| Height | 6" |
| Length | 7 1/2" |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
Product Variants
| Product | Model | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
MPL4201B | 1" | €21.67 | |
![]() |
MPL3950 | 1" | €47.12 | |
![]() |
MPL4100R7W | 1" | €1,658.75 | |
![]() |
MPL5100R7W | 1" | €1,836.71 |
Explore Products
- WINSMITH E26MSFS41190HC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- EATON SVX200A1-4A1N1B2B9 Adjustable Frequency Drive, 200HP, 5 DI, NEMA Type 1, 5 DI, 1 RO, No Brake Chopper, FR9
- DAYCO 5080990 Serpentine Belt Industry Number 8pk2515
- MARTIN SPROCKET CSD16032H60 Drum Pulley, Standard, 16 Inch O.D., 6 Inch Max Bore, 32 Inch Face Width, Steel
- BOSTON GEAR GF100A Change Gear, 10 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 100 Teeth, Cast Iron
- WEG 00736ET3YAL132SFF-W2 14052130 General Purpose Motor, Aluminum 132S Frame, 10 HP, 3550 RPM, 460 V With Bearing Cap
- CONEX BANNINGER PC5243 0544200 Fitting Reducer, 54 x 42mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Angle Grinders
- Turners
- Signal Conditioner
- Key Switches
- Floor Box Covers
- SHARPE VALVES Piston Check Valve
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- POSI LOCK Hydraulic Cage
- WORLDWIDE ELECTRIC Premium Efficient Stainless Steel Motors
- INSIZE Surface Roughness Testers
- GRACO Diaphragms For Double Diaphragm Pumps
- MERIT BRASS 4064 304 Stainless Steel Welded Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON MPL4100R12W Pin And Sleeve Receptacle, 120/240 VAC, 100A, Red
€1,448.04 /unit




