EATON MD220E92CU Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 460 Delta, SV 460Y/266V, 220 KVA, Copper Coil
Get it by Wednesday, May 20
€46,691.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 56.17" |
| Kva Rating | 220 kVA |
| Length | 24.67" |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 460V |
| Secondary Voltage | 460Y/266V |
| Tap Size | 1 At +5% FCAN, 1 At -5% FCBN |
| Temp. Rise | 150°C |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Width | 31 11/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 797.85 |
| Ship height (cm) | 142.67 |
| Ship length (cm) | 62.66 |
| Ship width (cm) | 79.86 |
Product Variants
| Model | Height | Secondary Voltage | Primary Voltage | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MD075E79 | 0.001" | - | - | - | €3,600.37 | |
| MD075E67ES | 30" | 380Y/220V | 380V | - | €3,962.61 | |
| MD075E85 | 30" | 230Y/133V | 208V | - | €3,600.37 | |
| MD075E79F | 30" | 480Y/277V | 480V | - | €4,685.39 | |
| MD075E88 | 30" | 230Y/133V | 230V | - | €3,600.37 | |
| MD075E92BES | 30" | 460Y/266V | 460V | - | €6,282.20 | |
| MD075E83FES | 30" | 208Y/120V | 208V | - | €5,050.96 |
Explore Products
- SHUR-LINE 70001M3PCA Flat Paint Brush, 3 Pcs Set
- RULAND MANUFACTURING MSP-24-A 24mm Two-Piece Shaft Collar, Aluminum, Clamp Style, 45mm OD, 15mm Wd.
- GF GAGE W0562182BS Threaded Plug Gauge Assembly, 9/16 Inch Size-18 Thread Size, Go/No-Go Plus/Minus
- VOLLRATH XMIN1233 Capacitor
- LOVEJOY 68514417400 HD8 Universal Joint, Length 3.75 Inch, Steel
- HAMILTON R-HL-4HSB Hi-Lo Rigid Caster, 4 X 1 3/8 Inch Size, Metal Wheel
- E JAMES & CO 320-1/8 Roll Butyl 1/8 Th x 36 Inch Width 50 Feet Length Black
- SALSBURY INDUSTRIES 4385BLK Mail Chest Pedestal Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Draft Inducers
- Masonry Drill Bits
- Breathers and Vents
- Tools
- Wheel Nut Indicators
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Yellow
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- OK INDUSTRIES Manual Wire Wrap Kits
- WESTWARD Nonsparking Sledge Hammer
- WATTS LFN45B-M1 Series Water Pressure Reducing Valves
- ALVORD POLK Short Series Solid Carbide Reamers
- VESTIL SCS Series Service Carts
- SPEAKMAN Lura Series Free Standing Roman Tub Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON MD220E92CU Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 460 Delta, SV 460Y/266V, 220 KVA, Copper Coil
€46,691.37 /unit

