EATON M4NRG1600 Sensor And Rating Plug Kit, 1600A, 4 Pole, Narrow, Up To 1600A
Get it by Thursday, Apr 9
€7,614.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug Kit |
| Accessories | Sensor And Rating Plug Kit |
| Amps Rating | 1600A |
| Frame | Narrow |
| Height | 0.01" |
| Length | 0.01" |
| Number Of Poles | 4 |
| Rated Uninterrupted Current (iu) | 1600A |
| Special Features | Sensors And Rating Plug |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 0.01" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.03 |
| Ship length (cm) | 0.03 |
| Ship width (cm) | 0.03 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0418239 RTE048G25BS2 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 18.5 Inch Height
- WIHA TOOLS 27381 WIHA 27381
- WEG 00512AT3HCT215T-W22 Cooling Tower Motor, 5 HP, 1200 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 215T Frame, Footed, Premium
- SLOAN 3870227
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DUS976 Bin Divider, 28 3/8 x 14 1/4 Inch Size, Black
- APOLLO VALVES 83R00621 3 Pcs Ball Valve Service Kit - UHMWPE 1-1/4 Inch Size, Full Port / 1-1/2 Inch Size, Standard Port
- AIR HANDLER 5W516 Standard Capacity Pleated Filter 16x20x4 Merv7
- VERMONT GAGE 141262000 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6200 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Pads
- Combination Grit Sharpening Stones
- Spill Berms
- Hydraulic Accumulator
- Roller Bearing
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- WEILER 3/4" Crimped Wire End Brush, Stainless Steel
- EATON HFD Series, Molded Case Circuit Breakers
- SALSBURY INDUSTRIES Vertical MailBoxes
- REGAL Taper Pipe Spiral Flute Taps, NPT, HSS, Chrome
- ROTRON Regenerative Blowers, 9.84 Inch Frame Size, 1 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M4NRG1600 Sensor And Rating Plug Kit, 1600A, 4 Pole, Narrow, Up To 1600A
€7,614.29 /unit

