EATON M4ERG2500 Sensor And Rating Plug Kit, 2500A, 4 Pole, External, Up To 4000A
Get it by Monday, Apr 13
€7,614.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug Kit |
| Accessories | Sensor And Rating Plug Kit |
| Amps Rating | 2500A |
| For Use With | Four-Pole Air Circuit Breakers |
| Frame | External |
| Height | 5" |
| Length | 9" |
| Notes | Includes Three (3) Sensors And One Rating Plug Per Kit. |
| Number Of Poles | 4 |
| Rated Uninterrupted Current (iu) | 4000A |
| Special Features | Sensors And Rating Plug |
| Type | Current Transformers And Sensors Kit |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- VESTIL ELH-60-20 Steel Economy Lever Hoist, 20 ft Chain Length, 6000 lb Capacity, Orange
- MAIN FILTER INC. MF0318454 2060698 Hydraulic Filter, Cellulose, 20 Micron, Viton Seal, 13.11 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0306499 D930G25AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 3.89 Inch Height
- REGAL 017860AS33 Hand Tap, 1 1/2-8 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Plug, 8 Pitch With Nitride
- BUSSMANN KTN-R-20 Industrial Power Fuse, Class RK1, Fast Blow, 20A, 250VAC
- EARNEST 215578G Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3 In Lg., Blk Oxide, Gr. 8, Coarse, Square
- WATTS LFDPG1-3 0-300 1/4 0121650 Pressure Gauge, 1/4 Inch Inlet, -4 To 176 Deg. F, 0 To 300 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Extra Long Drill Bits
- Chemical Resistant and Disposable Aprons
- Plug Adapters
- LED Can Light Housings and Pans
- Single-Gas Detectors
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Insulated Leather Palm Work Gloves
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- AIRMASTER FAN PD Series Direct Drive Low Pressure Industrial Duty Fans
- EATON Danfoss FAR1-16 Series Flow Control Valves
- REESE Safety Chains
- JET TOOLS Replacement Desiccant for Compressed Air Dryers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M4ERG2500 Sensor And Rating Plug Kit, 2500A, 4 Pole, External, Up To 4000A
€7,614.29 /unit

