EATON M4DNG5000 Sensor And Rating Plug Kit, 5000A, 4 Pole, Double Narrow, Up To 4000A
Get it by Friday, Apr 10
€7,614.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug Kit |
| Accessories | Sensor And Rating Plug Kit |
| Amps Rating | 5000A |
| For Use With | Four-Pole Air Circuit Breakers |
| Frame | Double Narrow |
| Height | 5" |
| Length | 9" |
| Notes | Includes Three (3) Sensors And One Rating Plug Per Kit. |
| Number Of Poles | 4 |
| Rated Uninterrupted Current (iu) | 4000A |
| Type | Current Transformers And Sensors Kit |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- LITTELFUSE BLF006 Fuse, 6A, 250V AC, 1-1/2 Inch Length x 13/32 Inch Dia.
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PF2005PB015 Cordset, Female, 5 Wire, Length 15 Feet
- RIDGID 87077 Drum Assembly, Use With K-380, Hardened Plastic
- ENERPAC DA2284040 Plunger
- ANVIL 0390019644 20 X 20 X 18 Pipe Threaded Grooved End Reducing Tee
- ABUS 72/30 KA X 3 Keyed Padlock Medium Purple U-Shape
- WESTWARD 4LXP6 Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, 11/16 Inch Socket Size, 6-Point, Std, Black Oxide
- LYNDEX-NIKKEN C4017-0025-4.00 Collet Chuck, Cv40 Taper Size, 0.0390 Inch Min. Collet Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Leak Detectors
- Rechargeable Flashlight Battery Packs
- Voltage Detectors
- Enclosure Window and Louver Kits
- Rectangular Connectors
- DESTACO 6001 Series Straight Line Action Clamps
- MEMPHIS GLOVE NXG Cotton Polyester Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- FERNCO Pipe Repair Kits
- 3M Reclosable Fastener Tape
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF PVC Reducing Tees, Socket x Socket x Socket
- LINN GEAR Hardened Miter Gears
- MASTER LOCK Control Key
- DWYER INSTRUMENTS Industrial Machine Tool Pressure Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M4DNG5000 Sensor And Rating Plug Kit, 5000A, 4 Pole, Double Narrow, Up To 4000A
€7,614.29 /unit

