EATON M22S-DLH-R-K11-230R Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Red, 1No-1Nc, 85-264V
Get it by Friday, May 22
€102.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Button, Extended |
| Application | Pushbutton |
| Bezel Color | Black |
| Button Color | Red |
| Contact Configuration | 1 NC, 1 NO |
| Features | M22 Series |
| Height | 3.45" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1.46" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Positively Driven Contact Blocks. |
| Type | 22.5 mm Modular |
| Voltage Rating | 85-264V |
| Width | 1.18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 8.76 |
| Ship length (cm) | 3.71 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- WRIGHT TOOL 84724 Standard Impact Socket, 1-1/2 Inch Drive, 12 Point, 1-1/2 Inch Size
- ENERPAC GT5LCB Hydraulic Topside Bolt Tensioner, 3-1/4 Inch Thread Range
- SPEARS VALVES 4235-130 Female Sprinkler Head Adapter, 1 x 1/2 Size, CPVC
- NIBCO NJ9901C S-685-80-LF Two Piece Ball Valve, Female Solder Cup, 1 1/2 Inch Size, Lead Free Silicon Bronze
- WEG 00736ET3H213TC-W22 12446716 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 213/5TC Frame, 7.5 HP, 3530 RPM, 575 V
- DURHAM MANUFACTURING HDC48-134-3S95 Shelf Cabinet, 134 Bin
- DIXON 21MP-G25050 2.5 x 0.50 Inch Clamp x Male NPT Adapter 304
- MILLER BY HONEYWELL ACFW-QCBDPUG Full Body Harness, Climbing/Positioning, Back/Chest/Hips, With Belt, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Roller Extension Poles
- Lockset Cylinders
- Drain Guns and Kits
- Cylinder Hand Truck Accessories
- General Purpose DC Motors
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- GORLITZ Blade Holders
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- MAYHEW TOOLS Pin Punch Sets
- SMALLEY WHM Series Stainless Steel Heavy Duty Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22S-DLH-R-K11-230R Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Red, 1No-1Nc, 85-264V
€102.39 /unit




