FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Action | Momentary |
| Actuator Type | Flush |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Metal |
| Bezel Material | Metal |
| Button Color | Blue |
| Features | Field Convertible From Momentary To Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter |
| Head Material | Plastic |
| Head/lens Color | Blue |
| Height | 1.17" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Lamp Bulb Type | LED |
| Lamp Module Type | No Lamp Module Included |
| Length | 1.17" |
| Manufacturer Warranty Length | 1 yr. |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Number Of Indicator Lights | 1 |
| Number Of Operators | 1 |
| Operating Mode | Momentary |
| Operating Temperature - Maximum | 158°F |
| Operating Temperature - Minimum | -13°F |
| Operator Illumination | Illuminated |
| Operator Material | Polycarbonate |
| Overall Depth | 1.17" |
| Overall Height | 1.17" |
| Overall Width | 0.39" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Product Type | Push Button Operators |
| Push Button Style | Flush |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Series | M22 Series |
| Special Features | M22 Series |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Type | 22.5 mm RMQ-Titan Modular |
| Width | 0.39" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.97 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Type | Height | Bezel | Ip Rating | Head Material | Bezel Material | Lamp Module Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DGLH-R | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €50.93 | |
![]() |
M22-DGLH-G | Pushbutton | 4" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €44.49 | |
![]() |
M22-DGLH-Y | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €49.60 | |
![]() |
M22-DGLH-B | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | - | - | - | - | €48.90 | |
![]() |
M22-DGL-X | Pushbutton | 5" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €33.75 | |
![]() |
M22-DGLH-W | Pushbutton | 1" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €45.78 | |
![]() |
M22-DL-G | 22.5 mm Modular | 0.39" | Silver | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €21.19 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0696245 C7266 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- DYNABRADE 97556 Bushing
- MICRO 100 SBMM-080-440X Undercutting End Mill, 40 mm Neck Length, 8 mm Cutter Dia., 5.40 mm Length of Cut
- PARKER 07H36A13A6BDG
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS NSP12LA Wall Plate, Without Label, 1-Gang, 2-Port, Light Almond
- MAIN FILTER INC. MF0591600 20630H6XLA000M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 15.7 Inch Height
- GENERAL ELECTRIC SGLA36AI0600 Circuit Breaker Bolt-on 600 Amp 600vac 3p 65kaic@480v
- EDWARDS SIGNALING 870-G5 Flush Mount Horn, 24VAC, 0.63A Rating
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Tape
- Number Tags
- Fiberglass Stair Treads
- Bottle Top Dispensers
- Pipe Tongs
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- LOC-LINE End Caps
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- ALLEGRO SAFETY Saran Maintenance Free Hoods
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- HONEYWELL Pneumatic Relays
- BRASS KNUCKLE Gloves
- PRIME LINE Extension Springs
- UNISTRUT P1001A3 Series Channels, 20 Feet
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-DL-B Modular Illuminated Pushbutton, 22.5 mm, Flush Button/Mushroom Head Operator, Blue
€36.14 /unit







