FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Push Button Operator |
| Action | Momentary |
| Actuator Type | Extended, Button |
| Bezel | Silver Guarded |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | White |
| Features | Field Convertible From Momentary To Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter |
| Head Material | Plastic |
| Head/lens Color | White |
| Height | 1" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Lamp Bulb Type | LED |
| Lamp Module Type | No Lamp Module Included |
| Length | 8" |
| Manufacturer Warranty Length | 1 yr. |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Indicator Lights | 1 |
| Number Of Operators | 1 |
| Operating Cycles | 5 Million |
| Operating Mode | Momentary With Guard |
| Operating Temperature - Maximum | 158°F |
| Operating Temperature - Minimum | -13°F |
| Operator Illumination | Illuminated |
| Operator Material | Polycarbonate |
| Overall Depth | 8" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 5" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Product Type | Push Button Operators |
| Push Button Style | Extended |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Series | M22 Series |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Type | Pushbutton |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Type | Height | Bezel | Ip Rating | Head Material | Bezel Material | Lamp Module Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DGLH-R | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €50.93 | |
![]() |
M22-DGLH-G | Pushbutton | 4" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €44.49 | |
![]() |
M22-DGLH-Y | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €49.60 | |
![]() |
M22-DGLH-B | Pushbutton | 1 1/2" | Silver Guarded | IP67, IP69K | - | - | - | - | €48.90 | |
![]() |
M22-DGL-X | Pushbutton | 5" | Silver Guarded | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €33.75 | |
![]() |
M22-DL-G | 22.5 mm Modular | 0.39" | Silver | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €21.19 | |
![]() |
M22-DLH-G | 22.5 mm Modular | 0.65" | Silver | IP67, IP69K | Plastic | Silver | No Lamp Module Included | - | €28.27 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC ALL75 3/4 Inch, Flexible Fixture Hanger
- EATON NGH308039B21ZGE Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 800A, 480 Vac, Line/Load, Gf Alarm W/ Right-Hand Trip
- STEARNS BRAKES 1056042H0DQF Brake Assembly
- BOSTON GEAR 3M200090 Plastic Time Belt, 9 mm
- BUSSMANN CBT-20N Automotive Circuit Breaker Cbt-n 20a 12v
- DEKKER VACUUM TECHNOLOGIES, INC. K9801026 Repair Kit
- VERMONT GAGE 912212900 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 12.90 mm Size
- WORLDWIDE ELECTRIC KAN97-OPS-S-B5 Shaft, Single Output, B5 Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Cable and Wire Crimping Tools
- Pneumatic Relays
- Barrier and Safety Fence
- Twist Lock Device Accessories
- AKRO-MILS 30184 Shelf Bins
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- BRADY Pipe Marker, Plant Air
- LITTLE GIANT Mobile Instrument Table
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Wifi Plug In Dimmers
- PLAST-O-MATIC EASYMT Series Solenoid Valves, Polypro
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DGLH-W Extended Push Button, 22 mm Mounting Size, Non-Metallic, Momentary
€45.78 /unit







