EATON M22-XDH-R-X0 Button Plate, 22.5 mm, Non-Illuminated, Red, Inscription O/ X0, IP67, IP69K
Get it by Wednesday, Apr 15
€7.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Button Plate |
| Actuator Type | Extended |
| Button Color | Red |
| Etching Code | X0 |
| Height | 0.26" |
| Illumination | Non-illuminated |
| Inscription | O |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1" |
| Nema Enclosure Rating | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 21 |
| Type | Button Plate |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.66 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Type | Mounting Type | Illumination | Ip Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-XD-G-ETCH | 0.01" | Button Plate | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €4.30 | |
![]() |
M22-XD-B-X6 | 0.01" | Button Plate | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €4.83 | |
![]() |
M22-XD-G-X2 | 0.01" | Button Plate | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €3.82 | |
![]() |
M22-XD-G-GB6 | 0.01" | Button Plate | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €3.82 | |
![]() |
M22-XD-G-F1 | 0.01" | Button Plate | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €4.75 | |
![]() |
M22-XD-G-GB1 | 0.01" | M22 | - | Non-illuminated | - | €4.84 | |
![]() |
M22-XD-G | 0.01" | M22 | - | Non-illuminated | IP67, IP69K | €2.17 |
Explore Products
- MACROMATIC TH44166-09 Time Delay Relay, On/Off Delay Switch Trigger, SPDT, 12V DC, 1.2 to 120 sec.
- SMC VALVES CG1N25Z-PS Seal Kit, 25 mm Size
- CEMENTEX USA IHW-764 Long Arm Allen Wrench, 7/64 Inch Size
- BRENNAN INDUSTRIES N2403-16-08-SS Reducing Union, 316 Stainless Steel, Compression X Compression
- MARTIN SPROCKET CSW16032X30 Wing Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., MXT30 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
- APPROVED VENDOR P208FU Drill Bushing Type P Drill Size # 12
- STAFFORD MFG 7MW200 Weldable Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 2 Inch Bore, Steel
- KEO 55024-TIN Drill/countersink 6 Fl 82 Degree 3/8 Inch Tin
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Trunks and Site Boxes
- Heating Cables
- Inspection Service Doors
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Antistatic Wrist Strap Kits
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- ANSELL 11-724 Hyflex Lightweight Abrasion Resistant Gloves
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- HUMBOLDT Crucible Covers, Nickel
- APPLETON ELECTRIC Grounding Kits
- REGAL Metric Spiral Point Taps, Plug, HSS, Steam Oxide
- MONARCH Hydraulics Equipment Parts
- HUMBOLDT 2-Part Split Miter Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-XDH-R-X0 Button Plate, 22.5 mm, Non-Illuminated, Red, Inscription O/ X0, IP67, IP69K
€7.28 /unit





