FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Ac Contact Rating | 6A @ 230V |
| Action | Maintained/Maintained/Maintained |
| Actuator Function | Maintained |
| Actuator Type | Knob |
| Bezel Color | Silver |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | Black |
| Cam | No Cam Required |
| Contact Block Material | Plastic |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NC |
| Contact Form | 2NO/2NC |
| Dc Contact Rating | 3A @ 24V |
| Hazardous Location Specification | Not Rated |
| Height | 0.1" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1/2" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Positively Driven Contact Blocks. |
| Number Of Positions | 3 |
| Operator Head Color | Black |
| Operator Head Material | Plastic |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Overall Depth | 2.76" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 2" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Series | M22 Series |
| Switch Function @ 1st Position | On |
| Switch Function @ 2nd Position | Off |
| Switch Function @ 3rd Position | On |
| Switch Function @ 4th Position | No Fourth Position |
| Switch Head Type | Short Lever |
| Type | Selector Switch |
| Width | 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 0.25 |
| Ship length (cm) | 1.27 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0424514 ERA33NFA Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.32 Inch Height
- GATES 234-3M-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 78 Teeth
- WOODHEAD 1200800181 8W4032A09M040 Cordset, 4 Pole, Male Female, 4m, 90 Degree Straight, 22/4 Size
- SUPER-STRUT B1400S-20EG Channel, 14 Gauge
- SPEARS VALVES 867-526SR Special Reinforced Clamp-On Saddle, EPDM, Zinc, 6 x 1-1/4 Inch Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0292197 BE83143903AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 36.496 Inch Height
- ECEF 41175 Forged Drill, 11.75mm Diameter, Rolled, High Speed Steel
- DAYTON 53UH01 Bench Drill Press, Geared Head, Fixed Speed, 90 RPM to 3,480 RPM, 18 Inch Swing, 10A
Explore More
- KEYSHAFT
- Stormwater Management
- Wallpaper Tools
- Stick Welders
- Grilles
- Shank Mount Surface Conditioning Sanding Discs
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- HAYWARD SV Series Solenoid Valve
- WEILER 6" Dia. Wire Wheel Brush, 9000 Max. RPM
- NUMATICS Sub Base 1 Station, Npt
- SMC VALVES Mkb Series Clamp Cylinder
- MARATHON MOTORS Vector Motor Encoders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-WRK3-K22 Modular Pushbutton, 3-Position, Non-Illuminated, Silver Bezel, Black, 2No-2Nc, Ip67, Ip69K
€137.92 /unit




