EATON M22-T-B-230B Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Silver Bezel, Ip67, Ip69K, 85-264V
Get it by Tuesday, Apr 14
€118.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Button |
| Application | Pushbutton |
| Bezel Color | Silver |
| Features | M22 Series |
| Height | 2 4/25" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1.46" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Type | 22.5 mm Modular |
| Voltage Rating | 85-264V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 5.49 |
| Ship length (cm) | 3.71 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- BRADLEY S30-074 Ball Valve Handle, Stainless Steel
- FABORY M01030.200.0060 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
- APPLETON ELECTRIC MLSL104J5NMT
- COOPER B-LINE R9007 A Termination Enclosure, 100A, Gray Painted, Surface Mount, 3 Wires, 1 Phase/3 Phase
- SPEARS VALVES 868-336 Clamp-On Saddle, Socket Double Outlet, EPDM, Zinc, 3 x 1-1/4 Inch Size, PVC
- LUBRIMATIC 30-807 Grease Gun, Lever Grease Gun Handle, Rigid Pipe and Flex Hose, 40 Strokes per Oz
- REGAL 008385AS Hand Tap, 5/16-18 UNC, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom, Bright
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- ID Card Printer Accessories
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- Reducing Bushings
- Compostable Trash Bags
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- ANSELL Coated Nitrile Gloves, Gray White
- KRYTOX GPL 225 Series Anti Corrosion Grease
- HONEYWELL Rig Dog Knit Water Resistant Gloves
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- DAYTON Drainage Hoses
- KUNKLE Series 30 Safety Relief Valves
- WATTS RK-FBV-3C/FBVS-3C Series Shutoff Valve Repair Kit
- PARKER Compress-Align Male Elbows
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Wire Basket Trays, Preformed Radius, Pre-Galvanized
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-T-B-230B Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Silver Bezel, Ip67, Ip69K, 85-264V
€118.14 /unit




