FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Emergency Stop |
| Action | Maintained |
| Actuator Type | 45 mm Pushbutton |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | Red |
| Features | Includes Contact Block Mounting Adapter |
| Head Material | Plastic |
| Head/lens Color | Red |
| Height | 3" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Legend | Twist Arrow |
| Length | 2 1/2" |
| Maintained Action Release | Twist |
| Mushroom Head Diameter | 45 mm |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Indicator Lights | 0 |
| Number Of Operators | 1 |
| Operating Cycles | 100000 |
| Operating Mode | Twist-To-Release |
| Operating Temperature - Maximum | 158°F |
| Operating Temperature - Minimum | -13°F |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Operator Material | Polycarbonate |
| Overall Depth | 2.5" |
| Overall Height | 3" |
| Overall Width | 3 1/2" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Product Type | Emergency Stop Push Buttons |
| Push Button Style | Mushroom Head |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Series | M22 Series |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Type | Emergency Stop |
| Width | 3 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Head Material | Ip Rating | Bezel Material | Type | Legend | Basic Material | Number Of Operators | Terminal Connection | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22M-D-G | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | - | - | 1 | Screw Clamp | €28.27 | |
![]() |
M22M-D-B | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | - | - | 1 | Screw Clamp | €25.61 | |
![]() |
M22M-D-G-GB1 | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | Start | - | 1 | Screw Clamp | €21.26 | |
![]() |
M22M-DH-B | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | - | - | 1 | Screw Clamp | €31.67 | |
![]() |
M22M-DH-G-GB1 | Metal | IP67, IP69K | Metal | - | I | - | 1 | Screw Clamp | €28.27 | |
![]() |
M22M-DH-G | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | - | - | 1 | Screw Clamp | €28.88 | |
![]() |
M22M-DH-R | Metal | IP67, IP69K | Metal | Modular Pushbutton | - | - | 1 | Screw Clamp | €29.94 |
Explore Products
- DORIAN D40CA-5-4 Tool Holder Morse Taper Series Ca
- MAIN FILTER INC. MF0416389 U4797 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- APOLLO VALVES 6110301 Ball Cone Spring Check Valve Bronze 1/2
- HUB CITY 0220-84291 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
- MILWAUKEE VALVE 97134-L Sprinkler Control Valve, Flow Indicator, 175 Psi, Epdm Seal, Bronze
- MORSE CUTTING TOOLS 54652 Chucking Reamer, 0.449 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Carbide, 4 Inch Length
- APPROVED VENDOR U31291.025.0200 Thread Cutting Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 0.153 In Head Ht., 0.477 In Head Dia., 2 In Lg.
- SMC VALVES MGGLB40-300 Guided Cylinder, 40 mm Size, Ball Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Kitchenware Tumblers Bowls and Shakers
- Rescue Knives and Tools
- Sander Accessories
- Pneumatic and Solid Rubber Wheels
- Corrugated Tubing Fittings
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- ANVIL 001CTG Series Adjustable Clevis Hangers, Copper Plated, Imperial
- BRADY Chemical Label, Diesel Fuel Oil
- SIEMENS Zone Valve, Globe
- BUSSMANN JCT Series Medium Voltage Fuses
- MANITOWOC Receivers
- BAILEIGH INDUSTRIAL Notchers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-PVT45P Emergency Stop Push Button, 22 mm Mounting Size, Non-Metallic, Maintained
€123.19 /unit






