EATON M22-PVS60P Push Button Operator, 22 mm Size, Maintained Push/Key Release, Red, No Legend | CJ3CHA 30XF69
EATON M22-PVS60P Push Button Operator, 22mm Size, Maintained Push/Key Release, Red, No Legend
Item: CJ3CHAModel: M22-PVS60PCross Ref: 30XF69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Push Button Operator
Action Maintained
Actuator Function Key Release
Basic Material Metal
Bezel Material Silver
Button Color Red
Features Includes Contact Block Mounting Adapter
Head Material Plastic
Head/lens Color Red
Ip Rating IP67, IP69K
Legend No Legend
Maintained Action Release Key
Mushroom Head Diameter 60 mm
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Cycles 100000
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Polycarbonate
Overall Depth 3"
Overall Height 2 1/2"
Overall Width 3"
Panel Mounting Hole Diameter 22 mm
Product Height 2 1/2"
Product Type Emergency Stop Push Buttons
Product Width 3"