EATON M22-PVS45P Push Button Operator, 22 mm Size, Maintained Push / Key Release, Red
Item: BH4TRYModel: M22-PVS45PCross Ref: 30XF68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Emergency Stop
Action Maintained
Actuator Type 45 mm Pushbutton
Bezel Material Silver
Button Color Red
Features Includes Contact Block Mounting Adapter
Head Material Plastic
Head/lens Color Red
Height 2 1/2"
Illumination Non-Illuminated
Ip Rating IP67, IP69K
Key Number MS1
Length 3"
Maintained Action Release Key
Mushroom Head Diameter 45 mm
Nema Enclosure Rating NEMA 13, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Cycles 100000
Operating Mode Key Release
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Polycarbonate
Overall Depth 3"
Overall Height 2 1/2"
Overall Width 3"
Panel Mounting Hole Diameter 22 mm
Product Type Emergency Stop Push Buttons
Push Button Style Mushroom Head
Resistance Properties Corrosion Resistant
Series M22 Series
Terminal Connection Screw Clamp
Type Emergency Stop
Width 3"