EATON M22-LEDC230H-B Pushbutton Light Unit, 22.5 Mm, Led Lamp, 85 to 264 VAC, Screw Terminal, Blue
Get it by Tuesday, Apr 14
€52.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | LED Light |
| Actuator Type | Base, Screw |
| Environmental Rating | IP66, NEMA 4X, 13, Rk Resistance 1 |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP66 |
| Length | 5" |
| Light Color | Blue |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Type | Light Unit |
| Voltage Rating | 85-264V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Ip Rating | Terminal Connection Type | Height | Lamp Module Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M22-CLED230-G | IP65, IP20 | - | 1.46" | - | €52.99 | |
| M22-CLED230-W | - | - | 1/2" | - | €51.07 | |
| M22-CLED230-R | - | - | 1/2" | - | €65.37 | |
| M22-CLEDC230-G | - | - | 1/2" | - | €57.63 | |
| M22-CLED230-B | IP65, IP20 | - | 1/2" | - | €49.13 | |
| M22-CLEDC230-R | - | - | 1/2" | - | €65.37 | |
| M22-CLEDC230-W | - | - | 1/2" | - | €65.37 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSAH3X115 O-Ring, 115 mm Inside Dia, 121 mm Outside Dia
- OIL SAFE 291202 Grease Fitting Protector, 17/32 Inch Size, Blue
- VOLKEL 90794 Machine Tap, JIS B-4430/C-R35 HSSE, Mf 22 x 1.0 Size
- WINSMITH E20MDTDN1000N4 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- MAIN FILTER INC. MF0425300 XH03053 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Viton Seal, 8.27 Inch Height
- SEALMASTER USI5000A-303-C Insert Bearing, 3.18 Inch Bore, 2-1/8 Inch Outer Race Width, 6.299 Inch Out Dia
- PIP 713SNTPRG/S Hand Protection Cut Resistant Gloves, S, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- Tag Accessories
- Strapping Seals and Buckles
- Fall Rescue Devices
- Damage Indicator Labels
- OETIKER 159 Series Adjustable Clamps, Stainless Steel Band
- DESTACO 334 Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- 3M 3903 Series, Vinyl Duct Tape
- DIXON Polycarbonate Fog Nozzles
- GRAINGER Mounted Point
- CDI TORQUE PRODUCTS Open End Interchangeable Torque Wrench Heads, Inch
- KLEIN TOOLS Electrician's Scissors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-LEDC230H-B Pushbutton Light Unit, 22.5 Mm, Led Lamp, 85 to 264 VAC, Screw Terminal, Blue
€52.48 /unit

