FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Push Button Operator |
| Action | Maintained |
| Actuator Function | Maintained |
| Actuator Type | Extended, button |
| Bezel | Silver |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | Yellow |
| Features | Field Convertible From Momentary To Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter |
| Head Material | Plastic |
| Head/lens Color | Yellow |
| Height | 1/2" |
| Illumination | Non-illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1" |
| Manufacturer Warranty Length | 1 yr. |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13 |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Indicator Lights | 0 |
| Number Of Operators | 1 |
| Operating Cycles | 1 million |
| Operating Temperature - Maximum | 158°F |
| Operating Temperature - Minimum | -13°F |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Operator Material | Polycarbonate |
| Overall Depth | 2.26" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 1" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Product Type | Push Button Operators |
| Push Button Style | Extended |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Series | M22 Series |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Type | Pushbutton |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Illumination | Ip Rating | Terminal Connection | Mounting Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-D4-S-X7 | 2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €336.83 | |
![]() |
M22-D4-S | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €324.48 | |
![]() |
M22-D4-S-ETCH | 1 1/2" | Non-illuminated | - | - | - | - | €288.13 | |
![]() |
M22-D-G-B100 | 14" | - | - | - | - | - | €1,497.35 | |
![]() |
M22-D-G-GB1 | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | Flush | - | €28.27 | |
![]() |
M22-DG-G | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | - | - | €44.98 | |
![]() |
M22-DGH-R | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €43.77 |
Explore Products
- NIBCO RG1182H Style Stem Extension Kit
- 3M 7000028548 61500290541 / 16553 Extra Duty Hand Pad 6444, 6 Inch x 9 Inch, 20/Carton, 3 Cartons/Case
- KLEIN TOOLS 55485 Tool Master Tool Bag Backpack, 48 Pockets, 19.5 Inch Size
- SMC VALVES 10-SS5V2-10FD1-09D-C6 Valve Manifold
- PROTO J4968 Hex Key Set 5/64 - 3/8 Inch T-handle
- PARKER B713BB553A Solenoid Air Control Valve 1/2 Inch 120vac
- GATES TP240H200 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
Explore More
- KEYSHAFT
- Soil Testing Penetrometers
- Wheel Chocks
- Counter and Bench Brushes
- Blind Rivets
- Hydraulic High Pressure Filters
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Male
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit
- TAYLOR Liquid Filled Food Service Thermometer
- CEMENTEX USA Tool Kits
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- US NETTING Dock Door Safety Netting
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Open Shelving Systems With Super Tuff Drawers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DRH-Y Pushbutton Operator, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver, Yellow, IP67, IP69K
€30.69 /unit






