EATON M22-DL-A Modular Pushbutton, 22.5 mm, Flush, Illuminated, Silver Bezel, Amber, IP67, IP69K
Get it by Friday, Apr 10
€31.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Push Button Operator |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Flush, button |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Amber |
| Features | M22 Series |
| Height | 0.39" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1.17" |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Operating Cycles | 5 million |
| Type | 22.5 mm Modular |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Illumination | Ip Rating | Terminal Connection | Mounting Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-D4-S-X7 | 2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €336.83 | |
![]() |
M22-D4-S | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €324.48 | |
![]() |
M22-D4-S-ETCH | 1 1/2" | Non-illuminated | - | - | - | - | €288.13 | |
![]() |
M22-D-G-B100 | 14" | - | - | - | - | - | €1,497.35 | |
![]() |
M22-D-G-GB1 | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | Flush | - | €28.27 | |
![]() |
M22-DG-G | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | - | - | €44.98 | |
![]() |
M22-DGH-R | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €43.77 |
Explore Products
- EATON M22-WRS3-MS6 Modular Key-Operated Selector Switch, Key Removable Left/ Right, Silver Bezel, Black, Ms6
- ARCH CUTTING TOOLS A16R STUCR3 Boring Bar
- VICKERS 263417
- JET TOOLS JT9-698057 Milling Machine, 3 Knee Axis DRO, X And Y Axis Powerfeed
- THERMCO GW2536DS Hydrometer Gravity/baume 0.002/0.5
- MAKITA 233943-3 Ring Spring
- MAIN FILTER INC. MF0337902 HC9650FUP8Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 8.38 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Relief Valves
- Precision Steel Squares
- Window Insulation Kits
- Door Edge Guards
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS689 Series Adjustable Corner Connectors, Double Slotted
- SQUARE D Cartridge Contact
- SPEARS VALVES Schedule 40 PVC White Hot-Tap Saddles, EPDM Saddle x Socket (Spigot) Zinc Plated Bolts
- MARTIN SPROCKET 8V Series Taper Bushed 10 Groove Hi-Cap Wedge Stock Sheaves
- GROVE GEAR NH Series, B-L Style, 821 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DL-A Modular Pushbutton, 22.5 mm, Flush, Illuminated, Silver Bezel, Amber, IP67, IP69K
€31.62 /unit






