EATON M22-DI4-S-ETCH 4-Way Pushbutton Operator, 22.5 mm, Interlocked, Non-Illuminated, IP66
Get it by Monday, Apr 13
€304.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Push Button Operator |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Interlocked, four-way button |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Black |
| Etching Code | Custom |
| Height | 1" |
| Illumination | Non-illuminated |
| Inscription | Custom |
| Length | 2.17" |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. When Ordering, Specify Inscription Per Catalog Number Suffix From The Symbols Library. |
| Type | Pushbutton |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 2.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.83 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.51 |
| Ship width (cm) | 5.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Illumination | Ip Rating | Terminal Connection | Mounting Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-D4-S-X7 | 2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €336.83 | |
![]() |
M22-D4-S | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €324.48 | |
![]() |
M22-D4-S-ETCH | 1 1/2" | Non-illuminated | - | - | - | - | €288.13 | |
![]() |
M22-D-G-B100 | 14" | - | - | - | - | - | €1,497.35 | |
![]() |
M22-D-G-GB1 | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | Flush | - | €28.27 | |
![]() |
M22-DG-G | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | - | - | €44.98 | |
![]() |
M22-DGH-R | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €43.77 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 13718 Bronze Worm Gear
- CHAMPION TOOL STORAGE S18000601ILCFTB-BB Cabinet, 28-1/4 x 41-3/4 x 28-1/2 Inch Size, 6 Drawers, 72 Compartment, Bright Blue
- TITAN FASTENERS GHB06080
- HONEYWELL 316208/U Valve Seat
- BRADLEY 8322-001480 Grab Bar, Wall Mount, Stainless Steel, Silver, 48 Inch Length, 1 1/4 Inch Dia.
- WATTS ST1000 Float Valve, MNPT, 1 Inch Connection Size, Straight Valve Body, Bronze
- EATON ETR-5000-2B2BB0 Transformer Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
- HAYWARD BYXV060KITN
Explore More
- KEYSHAFT
- Sandpaper Sheets
- Furnace Ignitors Controls
- HID Fixture Reflectors
- Wheel Nuts and Caps
- IRONCLAD Workforce All Purpose Use Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- PARKER VS216P series, Reducing Nipple
- APPLETON ELECTRIC 250 Watt Wet Location Fixture
- EBERBACH Coupling Assemblies
- EATON Molded Case Circuit Breaker Terminal Extension Kits
- TAKE-A-LABEL Label Rewinders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DI4-S-ETCH 4-Way Pushbutton Operator, 22.5 mm, Interlocked, Non-Illuminated, IP66
€304.00 /unit






