FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Push Button Operator |
| Action | Momentary |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Extended, button |
| Bezel | Silver |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | Yellow |
| Features | Field Convertible From Momentary To Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter |
| Head Material | Plastic |
| Head/lens Color | Yellow |
| Height | 1" |
| Illumination | Non-illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13 |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Indicator Lights | 0 |
| Number Of Operators | 1 |
| Operating Cycles | 5 million |
| Operating Temperature - Maximum | 158°F |
| Operating Temperature - Minimum | -13°F |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Operator Material | Polycarbonate |
| Overall Depth | 2.26" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 1" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Product Type | Push Button Operators |
| Push Button Style | Extended |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Series | M22 Series |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Type | Pushbutton |
| Width | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Illumination | Ip Rating | Terminal Connection | Mounting Type | Contact Form | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-D4-S-X7 | 2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €336.83 | |
![]() |
M22-D4-S | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €324.48 | |
![]() |
M22-D4-S-ETCH | 1 1/2" | Non-illuminated | - | - | - | - | €288.13 | |
![]() |
M22-D-G-B100 | 14" | - | - | - | - | - | €1,497.35 | |
![]() |
M22-D-G-GB1 | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | Flush | - | €28.27 | |
![]() |
M22-DG-G | 4" | Non-illuminated | - | Screw Clamp | - | - | €44.98 | |
![]() |
M22-DGH-R | 1 1/2" | Non-illuminated | IP67, IP69K | Screw Clamp | - | - | €43.77 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS M2460GY47 Mobile Stem Caster Cart, 24 x 60 x 80 Inch Size, Dry/Wet, Split Sleeve, Gray
- MERSEN FERRAZ 9F60FPK015 Fuse, Medium Voltage, 38000V, 15A, E Rated, Ferrule Mount Striker
- MJ MAY 402X-100TR-0506 Fiberglass Fabric, 500 Deg F, 18 Feet Length
- PARKER 100WS10-060 Compressed Air Filter Element, Coalescing, 100 Micron, Stainless Steel
- M A FORD 305M0190AM Micro Drill Bit, 1.90 mm Drill Bit Size, 12.19 mm Flute Length, 3 mm Shank Dia, Carbide
- OTC TOOLS 5874 Cylinder Liner Installer, 18 Inch Length
- ADAPT-ALL SS5204P-18 Plug Body, 18 mm Tube Size, Stainless Steel
- GENERAL PIPE CLEANERS 176535 JN-32 Angle Nozzle, With Forward Jet, 15 Degree
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Sets
- Sound Level Meter Accessories
- Calibration and Inspection Labels
- Router Bit Sets
- Enclosure Heaters
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- ANVIL AS809 Series Double Channel Brackets
- WERA TOOLS Square Screwdriver Power Bit
- B & P MANUFACTURING EH Series Aluminium Dock Plates
- NORTH AMERICAN Bleeding Control Kit, Number of Components 90
- ANVIL Grooved Cup Reducer Tees
- ALL MATERIAL HANDLING Coupling Pins And Collars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DH-Y Pushbutton Operator, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver, Yellow, IP67, IP69K
€24.99 /unit






