EATON LGX360036W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac
Get it by Wednesday, Apr 15
€47,683.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 600A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC, 200 kAIC at 415V AC, 65 kAIC at 600V AC |
| Length | 5 12/25" |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.89 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 13.92 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS EEA21012
- BROWNING D50Q45 1174523 Steel Double Sprocket With Split Taper Bushing, 50 Chain, 9.313 in OD, 3/4 to 2-11/16 in Bore Dia, 8.96 in Pitch Dia
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR1.5SSESF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 1.5 Inch, Ss Centre, Epdm, Ss Plates, Filled, Ss Winconnect
- ELDON JAMES PD2.5NKF-QC Port Disk, 5/32 Inch Barb, Natural Kynar Flex QC
- ZOELLER 912-1108
- T&S BL-4100-02 Turret With Two 180 Degree Side Outlets
- IPS 20344 Brass Quarter Turn Valves, Uninstalled, 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Guard Mounted Exhaust Fans
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Confined Space Ventilation Duct Accessories
- Curb Ramps
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- RUD CHAIN ABA Lifting Points For Welding
- WESTWARD Transfer Punch
- DAYTON General Purpose AC Motors, 3 Phase Design, Keyed Shaft
- BANJO FITTINGS Pump Volute, Cast Iron
- ANVIL Special Pipe Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGX360036W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac
€47,683.83 /unit
