EATON KT3175TG Trip Unit, 175 A, 3 Pole, Thermal Magnetic, Frame J-K
Get it by Thursday, May 21
€2,209.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker Trip Unit |
| Amps Rating | 175A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Height | 5" |
| Length | 6 3/4" |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | Series C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Trip Unit Only |
| Width | 4 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 17.15 |
| Ship width (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- PIP 70-360/L Hand Protection Leather Driver Gloves, L, Natural, Dozen
- BALDOR / DODGE 232917 18X63 ST DR XT40 18X63 Straight Drum XT40
- MAIN FILTER INC. MF0850671 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 11.41 Inch Height
- MICRO 100 QPR-120750 Profiling Tool, 0.0263 Inch Centerline Offset, 0.12 Inch Head Width
- STEARNS BRAKES 841105502 Dnr-Fcb/Cfcbc Splined Hub
- NU-CALGON 4057-55 Lubricant Additive, Liquid, 4 oz
- TITAN FASTENERS WHAC5165X6
Explore More
- KEYSHAFT
- Pan Racks
- Hydraulic Tool Accessories
- Plungers
- Solenoid Valve Manifolds
- Walk-Behind Concrete Saws
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread With Maximum Length
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- NORDFAB Ball Joints
- FABENCO Toe Board Kits
- VESTIL EFHD Series Heavy Duty Extruded Aluminum Platform Trucks
- REGAL Metric Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, ALTiN
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 74 Inch Clear Vinyl Cart Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON KT3175TG Trip Unit, 175 A, 3 Pole, Thermal Magnetic, Frame J-K
€2,209.56 /unit



