EATON KPS3400W Molded Case Circuit Breaker, Kp Type, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 25 Kaic At 600 Vac
Get it by Thursday, May 21
€5,810.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 400A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | KP |
| Class | Definite Purpose |
| Height | 5.49" |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC |
| Length | 4.31" |
| Notes | FP (15-225A), KP (200-400A), LP (450-600A) And MP (700-800A) Frames Ship Standard Without Lugs Or Mounting Hardware, Offering Additional Flexibility |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Fixed Thermal, Fixed Magnetic |
| Voltage | 600V AC |
| Width | 5.49" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.13 |
| Ship height (cm) | 13.94 |
| Ship length (cm) | 10.95 |
| Ship width (cm) | 13.94 |
Explore Products
- EATON DD366FDKW-00V2 Single-Throw Fused Safety Switch, Double Door, 600A, Class H, 3-Pole, Three-Wire, 600 V
- SPEC C02400450880S Compression Spring, 64.6 lbs/In Stiffness Rate, 10.8 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- GRAINGER 7295_12_0 Stainless Steel Rod 17-4, 2 3/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- EATON DT327SNGKLP Heavy-Duty Double Throw Switch, Posi-Lok, 800A, 3-Pole, 240V, Heavy-Duty
- MARTIN SPROCKET 6 5V 630 SK Sheave, QD Bushing, 6.3 Inch Outside Dia., 6 Groove, 6.2 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- BALDOR / DODGE 15Q05H56 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- MACROMATIC THR-11566-F5ST Timer, Single Shot, 12VDC, 5 Sec, 10A, SPDT, Jumpered Trigger
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Bench and Floor Scales
- Oil Metering
- Time Delay Midget Fuses
- Retrofit Kits
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 1601-A Chexter Check Valves
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Nipples, 3/8 Inch Diameter, Plain Ends
- ENERPAC VE Series Valves
- WATTS WP19P Series Poly Alloy CrimpRing Elbows
- VOLLRATH Shelf Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON KPS3400W Molded Case Circuit Breaker, Kp Type, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 25 Kaic At 600 Vac
€5,810.86 /unit



