EATON KES3250LSB20 Trip Unit, 250 A, 3 Pole, 310+ Electronic Ls, High Load Alarm, Frame J-K
Get it by Thursday, May 21
€4,635.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker Trip Unit |
| Alarm Lockout | High Load Alarm |
| Amps Rating | 250A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Height | 5 1/2" |
| Length | 6 4/5" |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | Series C |
| Trip Type | 310+ Electronic LS |
| Type | KES 310+ Electronic |
| Width | 4.3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 17.27 |
| Ship width (cm) | 10.92 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- 80/20 6852 10 S Wing Nut Linear Brake
- GATES 14MGT-2520-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 180 Teeth
- SIGNODE 023446 O Ring
- DIXON BBV100 Domestic Ball Valve, 1 Inch Size, FNPT x FNPT, Standard Port, Bronze
- EATON CPX04014BARA Variable Frequency Drive, 480 VAC, 40 HP, 21-1/2 Inch W
- EATON 10250T818WG Heavy-Duty Pushbutton, 30.5 Mm, White, Chrome Bezel, 1No-1Nc, 24 Vac/Vdc Light Unit
- FALLSTOP H088159 Horizontal Lifeline Energy Absorber
Explore More
- KEYSHAFT
- Solenoid Valve Coils
- Chain and Cable Hooks
- Conduit
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Hydraulic Torque Wrenches
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- ANSELL 47-400 Activarmr Light Leather And Pvc Gloves
- CONDOR ANSI Cut Level A3 Cut-Resistant Sleeves
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- ROCKWOOD Door Protection Plate, Magnetic Plate
- ALL GEAR Climbing Ropes
- SMC VALVES Maintenance Kit
- BOSTON GEAR 8 Transverse Diametral Pitch Left Hand Steel Hardened Helical Gears
- BISON GEAR & ENGINEERING 385 Series Parallel Shaft Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON KES3250LSB20 Trip Unit, 250 A, 3 Pole, 310+ Electronic Ls, High Load Alarm, Frame J-K
€4,635.48 /unit




