EATON JGX625033G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, Ls Trip, 4-Pole, 250A, 600 Vac
Get it by Monday, Apr 13
€10,501.69 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 250A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Height | 6 1/4" |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC, 200 kAIC at 415/480V AC |
| Length | 9 1/4" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 4 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LS |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 6 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 15.88 |
| Ship length (cm) | 23.5 |
| Ship width (cm) | 15.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JGC3070FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €5,199.78 | |
| JGC3090FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €11,443.42 | |
| JGC3100FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €3,407.33 | |
| JGC3125FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €5,199.78 | |
| JGC3150FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €2,336.39 | |
| JGC3175FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €11,443.42 | |
| JGC3200FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €3,407.33 |
Explore Products
- EATON CV2150W Molded Case Circuit Breaker, Type Cv, No Lugs, 150 A, 65 Kaic, 2-Pole, Without Terminals
- TITAN FASTENERS AKW10643X1616
- MILWAUKEE VALVE HP1LSS4113 050 Butterfly valve, High Performance, 150 Lbs Lug, Stainless Steel, 5 Inch Valve Size
- HOFFMAN CSD242012WLG 16389 Enclosure, Window Door, 24 x 20 x 12 Inch Size, Gray, Steel
- BUSSMANN 3521
- PBC LINEAR SRAM20-0300-SL Linear Metric Shaft Assembly, 20mm Shaft Dia, 300mm Length, Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 95291 Spiral Flute, M20 Size, 4 Flute, D7 Semi-Bottom
Explore More
- KEYSHAFT
- Tire Chucks and Inflators
- Adjustable Wrench Sets
- Hydraulic Pipe Cutters
- Rubber Edging
- Hot Melt Adhesives
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type DC Cam And Groove Dust Caps
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- DIXON Tank Car Adapters
- DIXON Reducers
- WOODHEAD 120074 Series Cordset
- TENNSCO LH Series Label Holder
- SPEARS VALVES PVC LE Tee Style Zero Dead Leg Ball Valves, FPT Threaded And Socket Ends, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGX625033G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, Ls Trip, 4-Pole, 250A, 600 Vac
€10,501.69 /unit


