EATON JGX405036G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 4-Pole, 50A, 600VAC, 250 Vdc, 50/60 Hz
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 50A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 7" |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC |
| Length | 3 11/25" |
| Mfr. Series | Series G |
| Number Of Poles | 4 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Voltage | 600V AC/250V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5.34" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 8.74 |
| Ship width (cm) | 13.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| JGC305032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC305036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €6,350.49 | |
| JGC310032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €5,631.80 | |
| JGC316032G | 3 | JG | 600V AC | €5,631.80 | |
| JGC310036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC316036G | 3 | JG | 600V AC | €6,350.49 | |
| JGC325032G | 3 | JG | 600V AC | €5,930.27 |
Explore Products
- ANVIL 0500186804 Welded Eye Rod, Black, 3/4 Inch Rod Size, 72 Inch Length
- APPROVED VENDOR 1VFZ4 Hex Bushing Red Brass 1 1/4 x 3/4 In
- BALDOR / DODGE 066236 P2B-SD-308 Special Duty Bearing, Shaft Size 3.4375 Inch, Bore Tapered, Steel
- T&S S-1115-LN Wall Mount Workboard Faucet, 4 Inch Size, Stainless Steel, Lever Handles, 1/2 Inch Npt
- GLOBE COMMERCIAL PRODUCTS B-925-SP2 Crimp Hose Ferrule, Brass, 0.593 Inch Fitting End Inside Dia
- GRAINGER 702-103660 Round Blank, 15/16 Inch Dia., 12 Inch Length, Unground Finish
- SPEARS VALVES DC06-A007-A030 Elbow, 90 Deg., PVC Schedule 40 x PVC Schedule 40, 3/4 x 3 Size
- APPLETON ELECTRIC S15002
Explore More
- KEYSHAFT
- Weld Studs
- Panel Indicator Lights
- Dock Bumpers
- Dock Plates and Boards
- Stacking Container Accessories
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- NOBLES Burnisher
- SIEMENS Push Buttons
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- SEALMASTER ERCIA Series Replacement Cartridge Insert Bearings
- DIXON F Series Center Punch Band Clamps, Pre-formed
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGX405036G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 4-Pole, 50A, 600VAC, 250 Vdc, 50/60 Hz

