EATON JGX310032W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 100A, 3-Pole, 600V, 310+ Electronic Lsi
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 100A |
| Height | 6 1/4" |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240V AC, 200 kAIC at 480V AC, 50 kAIC at 600V AC |
| Length | 9 1/4" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | 310+ Electronic LSI |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 600V |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.4 |
| Ship height (cm) | 15.88 |
| Ship length (cm) | 23.5 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JGC3070FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €5,199.78 | |
| JGC3090FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €11,443.42 | |
| JGC3100FAG | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | €3,407.33 | |
| JGC3125FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €5,199.78 | |
| JGC3150FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €2,336.39 | |
| JGC3175FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €11,443.42 | |
| JGC3200FAG | 3 | JG | 600V AC | - | €3,407.33 |
Explore Products
- 3M 7100005986 75030031589 / 56906 Pavement Marker, Yellow, Two Way, 4 Inch Length, 3 3/4 Inch Width
- APPLETON ELECTRIC KPAL1010GMTR Hazardous Lighting Fixture
- EATON BR816L125FGP Main Lug Load Center, 1 Phase, 120/240 VAC, 125A, 16P, 10 kA Interrupt
- NVENT EZR0250 Riser Clamp, Electrogalvanized Steel, 390 Lb Load Capacity, 11 Inch Length
- CLEVELAND C54122 1003 Straight Flute Tap, #3-56 Thread Size, 1/2 Inch Thread Length, 1 13/16 Inch Length
- SCHNEIDER ELECTRIC XB4FK125B5 Selector Switch, 30 mm Size, 2 Position, Maintained
- CLEVELAND C72409 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 3 1/8 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Auxiliary Contacts
- Shoe and Boot Covers
- Air Cylinder Speed Controls
- Residential Wall and Ceiling Exhaust Fans
- Pulsation Dampener
- REVCOR Propeller, 26 inch
- OIL SAFE Bulk System Filter Upgrade Kits
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
- PARKER Air Hose Fittings, Brass Body
- COOPER B-LINE Slotted Runway Support Kits
- EATON Bar Wound Coils
- SECURALL PRODUCTS Flammable Safety Cans 4 Door Dual Access Storage Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGX310032W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 100A, 3-Pole, 600V, 310+ Electronic Lsi


