EATON JGU4250FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 4-Pole, 250A, 600 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4GLNModel: JGU4250FAG
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 600V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"