EATON JGS2250NN Molded Case Circuit Breaker Accessory Frame, Frame Only, 250 A, 85 Kaic At 240 V | BH4FUY
EATON JGS2250NN Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250A, 85/40/35/18 kA Interrupt, 2P
Item: BH4FUYModel: JGS2250NN
Product Specifications:
Item Frame
Amps Rating 250A
Frame Size Frame J-K
Height 7"
Interrupt Rating 18 KAIC at 600V, 85 KAIC at 240V, 35 KAIC at 480V, 40 KAIC at 415V
Length 3.57"
Number Of Poles 2
Series Series G
Trip Type Frame Only (no Trip)
Type Frame Only
Voltage Rating 600V
Width 4.13"