EATON JGH416036G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4FMJ
EATON JGH416036G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 4-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4FMJModel: JGH416036G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Features Not UL Rated
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Trip Type Electronic LSIG
Voltage 600V AC
Width 5.34"