EATON JGH325035G G Mccb: Jg Frame, 250A | BH4FKT
EATON JGH325035G Complete Case Circuit Breaker, 600VAC, 250 25 kA Interrupt, 3P, Electronic Lsg Trip
Item: BH4FKTModel: JGH325035G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 9 1/4"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSG
Voltage 600V AC
Width 5"