EATON JGH305036GC Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 50A, 600 Vac, 250 Vdc, 25 Kaic At 600 Vac, Copper
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,052.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 50A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 7" |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC |
| Length | 3 11/25" |
| Mfr. Series | Series G |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Voltage | 600V AC/250V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 4.13" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.4 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 8.74 |
| Ship width (cm) | 10.49 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| JGC305032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC305036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €6,350.49 | |
| JGC310032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €5,631.80 | |
| JGC316032G | 3 | JG | 600V AC | €5,631.80 | |
| JGC310036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC316036G | 3 | JG | 600V AC | €6,350.49 | |
| JGC325032G | 3 | JG | 600V AC | €5,930.27 |
Explore Products
- EATON NGH312038EC Molded Case Circuit Breaker, 1200A, 480 Vac, Line/Load, 3-Pole
- FASCO A280 Round Outlet Shaded Pole OEM Replacement Draft Inducer Blower, 115 Volt
- APPLETON ELECTRIC 0ZGGASK575
- MI-T-M 46-0114 Sight Glass, Oil
- MAIN FILTER INC. MF0489968 SH57067 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- BEHRINGER SYSTEMS SBT3075-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SBT3075-SP
- TITAN FASTENERS FUA88048
Explore More
- KEYSHAFT
- Positioning and Restraint Lanyards
- Leather Palm Gloves
- Specialty Hinges
- Hydronic Kickspace Heater Cabinets
- A/C Refrigerant Line Sets
- DICKSON Pressure Data Loggers
- ANVIL AS300EH Series Channel With Elongated Holes
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Straight Cable Connectors
- MJ MAY Roll Stock, 5 Feet X 3 Inch
- SPEARS VALVES CPVC Premium Pneumatic Actuated Standard Butterfly Valves, EPDM
- MASTER APPLIANCE Master Heat Gun Attachments
- BALDOR / DODGE DLM, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGH305036GC Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 50A, 600 Vac, 250 Vdc, 25 Kaic At 600 Vac, Copper
€6,052.01 /unit

