EATON JGH2250NN Molded Case Circuit Breaker Accessory Frame, Frame Only, 250 A, 100 Kaic At 240 V | BH4FFZ
EATON JGH2250NN Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250A, 25/65/70/100 kA Interrupt, 2P
Item: BH4FFZModel: JGH2250NN
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Frame
Amps Rating 250A
Frame Size Frame J-K
Height 7"
Interrupt Rating 70 KAIC at 415V, 65 KAIC at 480V, 100 KAIC at 240V, 25 KAIC at 600V
Length 3.57"
Number Of Poles 2
Series Series G
Trip Type Frame Only (no Trip)
Type Frame Only
Voltage Rating 600V
Width 4.13"